Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Sound and other waves undergo diffraction just as light does. Suppose a loudspea

ID: 1950472 • Letter: S

Question

Sound and other waves undergo diffraction just as light does. Suppose a loudspeaker in a 20 degrees celsius room is emitting a steady tone of 700 Hz. A 1.2-m-wide doorway in front of the speaker diffracts the sound wave. A person on the other side walks parallel to the wall in which the door is set, staying 11 m from the wall. When he is directly in front of the doorway, he can hear the sound clearly and loudly. As he continues walking, the sound intensity decreases.

How far must he walk from the point where he was directly in front of the door until he reaches the first quiet spot?

Delta x= ? Units?

Explanation / Answer

a sin theta = y y = wavelength and a = single slit width y = 344 / 700 = .491 m wavelength of tone sin theta = .491 / 1.2 = .410 theta = 24.2 deg tan theta = x / D x = distance to minimum and D distance from slit x = 11 * tan 24.2 = 4.9 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote