Machine A Machine B Type of Equipment General purposes Installed Cost $8,000 $13
ID: 1949454 • Letter: M
Question
Machine A Machine BType of Equipment General purposes
Installed Cost $8,000 $13,000
Salvage Value 800 3,000
Annual Labor Cost 6,000 3,600
Estimated Life (yrs) 10 5
In adding a new product line, a firm needs a new piece of machinery. An investigator of suitable equipment for the production process has narrowed the choice to the two machines listed.
Assume that at the end of five years, a comparable replacement for Machine B will be available. Using present-value analysis with a 10 percent interest rate, which machine would you choose?
Explanation / Answer
i=0.1
after 5 yrs
machine A
net present value=8000+6000[(1+(1+i)+(1+i)2+(1+i)3+(1+i)4)]/(1+i)5
=8000+6000(6.105/1.6105)=8000+1582.82=$9582.82
machine B
net present value=13000+3600[(1+(1+i)+(1+i)2+(1+i)3+(1+i)4)]/(1+i)5 -3000/(1+i)5
=13000+3600(6.105/1.6105)=13000+949.69-1862.77=$12086.92
so in any way , using machine A is only suitable.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.