From Robert Balmer\'s Modern Thermodynamics for Engineers, Chapter 7, Problem 29
ID: 1940734 • Letter: F
Question
From Robert Balmer's Modern Thermodynamics for Engineers, Chapter 7, Problem 29Determine the heat transport of entropy into a pan of boiling water at 100°C that has been sitting on a kitchen stove for 30.0 min. During this time, 0.300 kg of water is converted from a saturate liquid to a saturated vapor.
If someone could explain how to solve this, I would greatly appreciate it so I can solve similar problems on my own.
Thanks for any help. I'm more than happy to rate lifesaver for a complete response.
Explanation / Answer
latent heat of vaporization of water = L =2260 KJ/Kg
heat transferred = m.L = 0.3 x 2260 Kj
Q = 678 KJ
entropy = Q/T
during boiling temp remains constant = 100 C = 373 K
hence, S = Q / T = 678 / 373
= 1.817 KJ/Kg.K = entropy transferred to the pan
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.