Figure 3 depicts a wire loop that is rotating in the clockwise direction about t
ID: 1937777 • Letter: F
Question
Figure 3 depicts a wire loop that is rotating in the clockwise direction about the axis labeled A in the presence of a constant and uniformly distributed magnetic flux density B=0.1 wb/m2 in the direction shown. Given that L = 0.5m, W = 0.35m and d = 0.1m determine the instantaneous voltage V12, which is the voltage at terminal 1 with respect to terminal 2, if f=60 and the loop is oriented as shown. Determine the instantaneous values for V12 once the loop has rotated 45 degree, 90 degree, 135 degree and 180 degree. How does V12 vary with angular position? Figure 3Explanation / Answer
w = 2 pi f = 2 pi*60 = 377 rad/s [this w is the angular frequency not W ]
V12 = BwL^2*sin x/2 - (-BwL^2*sin x/2) = BwL^2 *sinx = 0.1 * 377 * 0.5^2 * sinx = 9.425 sinx
when x=45, V12 = 6.664
x=90 => V12 = 9.425
x=135 => V12 = 6.664
x= 180 => V12 =0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.