Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The current i (in amps) t seconds after closing the switch in the circuit shown

ID: 1936182 • Letter: T

Question

The current i (in amps) t seconds after closing the switch in the circuit shown is given by: i(t) = V/R(1-e-(R/L)t) Consider the case where V = 120 volts, R = 120 Ohms and L = 0. 1 henry. Find the time tm required for the current to reach 99% of its final value, then use linspace to create a vector t having 10 elements with the first element 0 and maximum value tm. Calculate the current i for each value of t from part (a). The length |u| (magnitude) of a vector u = given by |u| = x2+y2+z2. Given the vector u = 23. 5i - 17j + 6k, determine its length two ways:

Explanation / Answer

V = 120; R = 120; L=0.1; tm = -(R/L)*log(1-0.99); t = linspace(0,tm,10); i = (V/R)*(1-exp((-R/L)*t)); plot(t,i); i % this stores the values of i Hope this helps

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote