This is a tougher circuits problem. Notice it says practical source, not ideal!
ID: 1928522 • Letter: T
Question
This is a tougher circuits problem. Notice it says practical source, not ideal! Any help appreciated
A certain practical current source provides 10 W to a 250 Omega load. That same practical current source provides 20 W to an 80 Omega load. If the same practical current source had a resistance R_L is connected to it, creating a voltage across R_L of v_L and a current through R_L of i_L. Find the values of R_L,v_L, and i_L if (a)v_L i_Lis maximum (b)v_Lis a maximum (c)i_Lis a maximum. This is a tougher circuits problem. Notice it says practical source, not ideal! Any help appreciatedExplanation / Answer
The 3 resistors on the left are equivalent to (2•3/5) + 6 = 7.2 kO that is in parallel with 12k for 12•7.2/19.2 = 4.5 kO. now we can apply norton equivalency for (a) V across 3.5k with output shorted is: 4.5||3.5 = 1.97 kO V = 20•1.97 = 39.4 volts current through 3.5k is 39.4/3.5 = 11.26 mA Rth = 3.5k+4.5k = 8k
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.