Suppose that you and your roommate are sharing the electric bill in your apartme
ID: 1926461 • Letter: S
Question
Suppose that you and your roommate are sharing the electric bill in your apartment and that it comes to $60/month, at the average rate of $0.1975 per kilowatt-hour. Your roommate never turns the lights off, which you estimate results in the lights being switched on for an average of 19 hours per day – 6 hours more than needed. The room is lit with seven, 60 W incandescent bulbs, which you can assume are powered by a 115 V constant voltage source.(a) How much does lighting cost you and your roommate per month?
Explanation / Answer
60W at 115V ==> it takes 60W power when operated at 115V
the 60W incandescent bulbs have a resistance of R= V2/W = 220.5 ohm
so the energy used by each bulb is W*time(h) = 60*19*30 = 34.2 KWH
at average rate of $0.1975 per kilowatt-hour
total cost = 6.755 $/month
this is total cost of lighting of one bulb
due to 7bulbs it is 47.28 $/month
since 6 hrs is actually not usable Hence the unusable cost = 47.28*(19-6)/19 = 39.82$/month
so my cost is 39.82 / 2 = 19.9$/month
for my friend cost is 39.82/2 + (47.28 - 39.82) = 27.37 $/month
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.