Assume in Problem (in red color): The current in a 20 mH inductor is known to be
ID: 1925091 • Letter: A
Question
Assume in Problem (in red color):
The current in a 20 mH inductor is known to be i = 40 mA, t < 0;
i = A,e~mm[ + yW-4()(X,0'A, 0.
The voltage across the inductor (passive sign con-
vention) is 28 V at t = 0.
that the value of the voltage
across the inductor at t = 0 is -68 V instead of 28 V. a) Find the numerical expressions for i and v for
t > 0 .
b) Specify the time intervals when the inductor is storing energy and the time intervals when the inductor is delivering energy.
c) Show that the total energy extracted from the inductor is equal to the total energy stored.
Explanation / Answer
I can't see the second expression of i clearly, but Here's how you solve it.. Voltage across inductor = L* (di/dt) equate L * di/dt = 28 at t=0 to get i, v b) when, V and I are both positive, the inductor is delivering energy and when the product is negative, it is storing energy.. c) Use the above concept to solve this..
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.