An analog electronic signal is composed of three sine waves: 1 kHz @ 1 volt ampl
ID: 1921987 • Letter: A
Question
An analog electronic signal is composed of three sine waves: 1 kHz @ 1volt amplitude, 3 kHz @ 2 volts amplitude, and 4 kHz @ 5 volts amplitude
(all voltage readings are peak-to-peak). The signal is digitized with 12
bits, spread over the range of -5 volts to +5 volts. For each sampling rate
below, describe the frequency components that exist in the digital signal.
Be sure to specify three things for each component: its digital frequency (a
number between 0 and 0.5), its amplitude (in digital numbers, peak-to-peak),
and its phase relative to the original analog signal (either 0 degrees or
180 degrees).
a. Sampling rate = 100 kHz.
b. Sampling rate = 10 kHz.
c. Sampling rate = 7.5 kHz.
d. Sampling rate = 5.5 kHz.
e. Sampling rate = 5 kHz.
f. Sampling rate = 1.7 kHz.
Explanation / Answer
b=10khz because max freq is 4khz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.