A biologist is studying an endangered species of lemur and hasfound that for som
ID: 1921 • Letter: A
Question
A biologist is studying an endangered species of lemur and hasfound that for some reason on average 80% of the offspring at birthare females and 20% of the offspring are males. Suppose a zooanticipates that it's captive lemurs will produce 30 offspring.
A. What is the expected number of females in this batch ofoffspring?
B. What is the probability that no males will be born?
C. What is the probability that no females will be born?
D. What is the probability that exactly 5 males will beborn? Use the binomial expansion.
Explanation / Answer
Ok first off when doing probability you must determine the odds ofeach event separately then multiply them together. for examples what is the proability that I can flip two coins andget head both time. the probability of getting heads on a coin is1/2. so 1/2*1/2= 1/4 If we are assuming this information to be accurate then theprobability of females being produced is 4/5 and for males 1/5 A. 30*(4/5)=24 femlaes 30*(1/5)=6 males B. (basically this is saying 4/5 occuring 30 times)(4/5)^30=0.123794004% C.100(1/5)^30= 1.07374182 × 10-19 D. 100*(1/5)^5 *(4/5)^25=0.000120892582%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.