Note there are 2 questions: a & b. please show all steps as am studying for a qu
ID: 1919821 • Letter: N
Question
Note there are 2 questions: a & b.
please show all steps as am studying for a quiz. Thank You
Explanation / Answer
Ethane burns in oxygen to produce carbon dioxide and water.
First we want to balance the equation
__C2H6 + __O2 --> __CO2 + __H2O
Oxygen is the simplest, so we will find its coefficient last
We need two CO2 s to take care of the two Cs in ethane.
We need three H2Os to take care of the six Hs in ethane
This leaves us with an odd number of oxygens, so we could have a fractional coefficient
C2H6 + 2.5 O2 ---> 2 CO2 + 3 H2O
note that there is one C2H6, but we don't usually write coefficients of one.
If we don't like fractions, we could double everything
2 C2H6 + 5 O2 ---> 4 CO2 +6 H2O
So we need five moles of oxygen for every two moles of ethane. That is the beautiful thing about moles, simple whole numebr ratios. Unfortunately, the nasty question asks for grams.
C =12 g/mol
H = 1 g/mol
O = 16 g/mol
C2H6 is 30g/mole
O2 is 32 g/mole
C2H6 g :O2 g = 2*30:5:32
so for every 160g O2 we need 60g C2H6
60/60 = 1, 160/60 = 2.67
so for every 1g ethane we need 2.67 g O2
mass based air:fuel ratio = 2.67:1 or we could use our original 160:60 = 2.67
b) For ease, let's say we burned 5 moles O2. We would then have produced 4 mole CO2 and 6 mole H2O, plus we have
more N2
The moles of gas we send through the system is X (equal moles take up equal volumes)
0.21X = 5
X = 5/0.21
X = 23.80
N2 moles = 23.8*0.79 = 18.8
So the exhaust is 6/total water
or 6/(6+4+18.8) = 20.8 %H20
20.8/100 water
is 208000/1000000
so 208,000 PPM
so water concentration is about 20 times more
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.