The drawing shows two frictionless inclines that begin at ground level ( h = 0 m
ID: 1916847 • Letter: T
Question
The drawing shows two frictionless inclines that begin at ground level(h= 0 m)and slope upward at the same angle?. One track is longer than the other, however. Identical blocks are projected up each track with the same initial speedv0. On the longer track the block slides upward until it reaches a maximum heightHabove the ground. On the shorter track the block slides upward, flies off the end of the track at a heightH1above the ground, and then follows the familiar parabolic trajectory of projectile motion. At the highest point of this trajectory, the block is a heightH2above the end of the track. The initial total mechanical energy of each block is the same and is all kinetic energy. The initial speed of each block isv0= 7.97 m/s, and each incline slopes upward at an angle of?= 50.0
Explanation / Answer
a)for H...from conservation of energy we have mgh=0.5*m*v^2 h=0.5*7.97^2/9.8=3.24m b)H1 is given...velocity at point be V 0.5m*7.97^2=mgH1+0.5*mV^2 V=6.2466 m/sec max height in projection,H2=V^2sin^2(50)/2*g=1.168 m H1+H2=2.41825 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.