A cylindrical tank containing oil with a density of 800 kg/m3. The depth is 3.0
ID: 1916456 • Letter: A
Question
A cylindrical tank containing oil with a density of 800 kg/m3. The depth is 3.0 meters. Above the oil is air with some pressure. A U-tube is connected to the air-filled space in the tank with one leg and the other flows into the open air. The tube contains mercury with a density of 13600 kg/m3. Calculate both absolute and relative pressure on the bottom of the tank if the meniscus (mercury surface) of the leg opening in the open air is a / 100 mm above the other b / 100 mm below the other. The atmospheric pressure is 990 hPa.Explanation / Answer
Pb--> pressure at the bottom of cylinder
Pa--> pressure of air in the cylindrical tube
P0--> atmospheric pressure
a) Pa= P0 + mgh
m--> density of mercury
h---> difference b/w two mercury surfaces
Pa = P0+13600*9.8*100*10^(-3)
=P0+13328
Pb =Pa+gd
--> density of oil
d=3m--> depth of the cylindrical tank
Pb= Pa+800*9.8*3
= Pa+36848
=1358.48 hPa absolute pressure
b) same procedure but h= -100mm
so we get Pb= P0+23520-13328=1091.92hPa
relative pressure depends on which you consider as standard pressure let it be Ps
then Pb - Ps gives the relative pressure
Ps as P0
a)then relative pressure =368.48hPa
b)relative pressure =101.92hPa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.