A car with bad shocks has a mass of 1500 kg. Before you go for a drive with thre
ID: 1916238 • Letter: A
Question
A car with bad shocks has a mass of 1500 kg. Before you go for a drive with three of your friends you notice that the car sinks a distance of 6.0 cm when all four of you get in the car. You estimate that the four of you together have a mass of 347? kg. As you are driving down the highway at 65 mph you notice that the car is starting to bounce up and down with large amplitude. You realize that there is a periodic series of small bumps and dips in the road that is driving the bouncing. What is the distance (in meters, to two significant figures) between adjacent bumps on the road, assuming that damping by the shocks is negligible?Explanation / Answer
distance between adjacent bumps=VxT
now
Assuming the behaviour of car to be similar to that of spring
force F=mg=kx
==>267*9.8=k*0.06
where k is the spring constant
==>k=43610
Time period of oscillation of car=
T=2??(m/k)=2??(1500+267)/43610=1.27068s
Now ,velocity of car=65mph=65*1.61km/h=65*1.61*1000/3600m/s
=29.1m/s
?distance between adjacent bumps=29.1*1.27068
=36.97687366443452
=37m.......ANS
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.