Balllistic Spinner A bullet of mass = 0.01 kg is moving with initial velocity Vb
ID: 1915926 • Letter: B
Question
Balllistic Spinner A bullet of mass = 0.01 kg is moving with initial velocity Vb = 160 m/s and strikes a pendulum of mass M = 0.3 kg hanging from a massless string of length R = 50 cm. The bullet sticks in the pendulum so this is an inlastic collision, and the pendulum swings around the circle after the collision. What is the velocity v1 of the pendulum/bullet just after the bullet lodges in the pendulum, in m/s? Use conservation of energy to find the velocities V2 and v% of the pendulum in the diagram, in m/s. W hat is the maximum tension T on the pendulum string? W hat are the magnitude and direction of the total acceleration acting on the mass at the location marked by v2?Explanation / Answer
Apply Law of Conservation of Momentum
Inital Momentum = Final Momentum
Therefore
0.01*160 = (0.3 + 0.01)*V
V = 5.16 m/sec
0.5*m*V^2 = mgR + 0.5*m*v2^2
0.5*5.16^2 = 9.8*0.50 + 0.5*v2^2
v2 = 4.10 m/sec
Also
0.5*m*V^2 = mg2R + 0.5*m*v3^2
0.5*5.16^2 = 9.8*0.50*2 + 0.5*v3^2
v3 = 2.65 m/sec
Maximum Tension , T = Mg + +MV^2/r
= (0.3+0.01)*9.8 + (0.3+0.01)*5.16^2/0.5
= 19.5458 N
Net Acceleration = sqrt((v2^2/r)^2 + g^2)
= sqrt((4.10^2/0.5)^2 + 9.8^2)
= 35.019 m/sec^2
Let it makes an angle with the vertical
= arc tan((4.10^2/0.5)/9.8)
= 73.748 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.