Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A spacecraft with a proper length of 250 m passes by an observer on the Earth. A

ID: 1913923 • Letter: A

Question

A spacecraft with a proper length of 250 m passes by an observer on the Earth. According to this observer, it takes 0.780

Explanation / Answer

You have a problem that overloaded my calculator. I cant solve for that many 9s. The velocity is clearly very, very close to the speed of light. Anyhow, here is my set-up, maybe it will help velocity = distance / time ===> velocity = Relativistic length / time Relativistic Length = earth length * inverse Lorentz Transform Lr = 200 * sq rt ( 1 - v^2) Where v is the fraction of c then v = (200 * sq rt (1 - v^2))/0.82 * 10^-6 s 0.82 * 10^-6 v = 200 * (sq rt (1 - v^2)) Square both sides 0.6724 * 10^-12 v = 40,000 - 40,000 v^2 (40,000 + 0.6724 * 10^-12) V^2 = 40,000 That comes out to 0.9999999999,.................. (My calculator barfs at this point) Taking the square root of that and you get: v = 0.999999......... c Good luck. Hopefully that will help some

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote