Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass 1.0 kg sits atop a block of mass 3.0 kg which rests on a table.

ID: 1913187 • Letter: A

Question

A block of mass 1.0 kg sits atop a block of mass 3.0 kg which rests on a table. A force F is applied to the bottom block and the two blocks move together at constant velocity (static friction is large enough to keep the top block from sliding on the bottom block). The coefficient of kinetic friction between all of the surfaces is 0.2. The force F has magnitude Question 1 options:

A) 0 N

B) 5.9 N

C) 7.8 N

D) 39 N


An object slides on a horizontal surface and comes to rest with an acceleration of -3.1 m/s2. The coefficient of kinetic friction between the object and the surface is Question 3 options:

A) 0.45

B) 0.5

C) 0.32

D) 0.25

E) It can't be determined.


You are spinning an object in a vertical circle at the end of a string such that the tension in the string is constant. You can neglect the mass of the string. What is the speed of the object when it at its lowest point? The mass of the object is 2.5 kg, the length of the string is 0.7 m, and the tension in the string is 45 N.


Explanation / Answer

a)F=mg =0.2*(3+1)*9.8 =7.84N7.8N

b)F=ma

mg=ma

=a/g =3.1/9.8 =0.316 0.32

c)V=(2gL) =(2*9.8*0.7) =3.70m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote