An iron wire has a cross-sectional area equal to 1.45 10-5 m2. Carry out the fol
ID: 1912356 • Letter: A
Question
An iron wire has a cross-sectional area equal to 1.45 10-5 m2. Carry out the following steps to determine the drift speed of the conduction electrons in the wire if it carries a current of 25.0 A. (a) How many kilograms are there in 1.00 mole of iron? kg/mol (b) Starting with the density of iron and the result of part (a), compute the molar density of iron (the number of moles of iron per cubic meter). mol/m3 (c) Calculate the number density of iron atoms using Avogadro's number. atoms/m3 (d) Obtain the number density of conduction electrons given that there are two conduction electrons per iron atom. electrons/m3 (e) Calculate the drift speed of conduction electrons in this wire.Explanation / Answer
a)
M=55.85 g/mol =>0.05585 kg/mol
b)
density of iron p=7.86 Mg/m^3
Molar density =p/M=(7.86*10^3 kg/m^3)/0.05585 kg/mol
Molar density =1.41*10^5 mole/m^3
c)
n=(6.02*10^23 atoms/mol)(1.41*10^5 mole/m^3)
n=8.49*10^28 atoms/m^3
d)
=2*8.49*10^28 =1.7*10^29 electrons /m^3
e)
Vd =I/nqA =8/(1.7*10^29)(1.6*10^-19)(9.5*10^-6)
Vd=3.1*10^-5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.