A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.110 m, movi
ID: 1912116 • Letter: A
Question
A particle moves along the x axis. It is initially at the position 0.110 m, moving with velocity 0.210 m/s and acceleration -0.430 m / s2. Suppose it moves with constant acceleration for 3.20 s. Find the position of the particle after this time. m Find its velocity at the end of this time interval. m/s Next, assume it moves with simple harmonic motion for 3.20 s and x = 0 is its equilibrium position. (Assume that the velocity and acceleration is the same as in parts (a) and (b).) Find its position. m Find its velocity at the end of this time interval. m/sExplanation / Answer
a)-1.4196 m b)-1.166 m/s c)x= A coswt Aw= 0.21 Aw^2 = 0.43 w = 2.0476 A =0.102 x= 0.098 m d)-0.0555 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.