Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete

ID: 1910562 • Letter: A

Question

A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.00 m work plank which weighs 114 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.55 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.40 kg, which he places 0.280 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 509 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2.

Explanation / Answer

-509*8 +114*4 + m*9.81*(8-4.55) + 3.4*9.81*(8-4.55+0.28) = 0 m=103.17 kg

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote