You are working as a summer intern for the Illinois Department of Natural Resour
ID: 1910066 • Letter: Y
Question
You are working as a summer intern for the Illinois Department of Natural Resources (DNR) and are assigned to some initial work on water resources project. The department will be overseeing the construction of a dam to create a large fresh water lake that will be approximately 17.0 meters deep. A horizontal pipe 1.2 meters long and 4.0 cm in diameter will pass through the dam at a depth of 6.0 meters to allow for release of the water in emergencies and for sampling. In normal situations, a plug will secure the pipe opening. 1) What will be the total force on the left side of the plug? FLEFT = N 2) What is the total force on the right side of the plug? FRIGHT = N 3) What is the gauge pressure on the plug? Pgauge = Pa 4) If the plug were to be removed, how much water would flow out in 3.0 hours? ?VOL =Explanation / Answer
state 1:top of the lake at atmospheric pressure state 2:horizontal pipe P =pressure zz=9700 N/m^2 (P2 - P1) =(zz)h P2 =P1 + zz(h) P2 =178.9 kPa Force =P/A A= [pi(d^2)]/4 d= 0.04m A= 0.001256 m^2 F= 142.4 x 10^6 N d) (P1/zz)+ (v1^2/2g)+(h1)=(P2/zz)+ (v2^2/2g)+(h2) assume that h2 is zero v2 =sqrt[2g((P1-P2)/zz +h1)] v2= volumetric flow rate= V_ = VA=v2A =x x hrs (3600s/1hr)*V_=
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.