An ac generator provides emf to a resistive load in a remote factory over a two-
ID: 1909741 • Letter: A
Question
An ac generator provides emf to a resistive load in a remote factory over a two-cable transmission line. At the factory a step-down transformer reduces the voltage from its (rms) transmission value Vt to a much lower value that is safe and convenient for use in the factory. The transmission line resistance is 0.52 ?/cable, and the power of the generator is 268 kW. If Vt = 90 kV, what are (a) the voltage decrease ?V along the transmission line and (b) the rate Pd at which energy is dissipated in the line as thermal energy? If Vt = 8.9 kV, what are (c) ?V and (d) Pd? If Vt = 0.93 kV, what are (e) ?V (in kV) and (f) Pd?Explanation / Answer
a)the rms current in the cable
Irms =P/Vt =268*103/90*103 =2.98A
the rms voltage drop is
V =IrmsR =2.98*(2*0.52) =3.1V
b)the rate of energy dissipation is
Pd =I2rmsR =2.782*(2*0.52)=8.04 W9.2W
c)Irms =268*103/8.9*103 =30.1A
V=30.1*(2*0.52) =31.3 V
d)Pd =30.12*(2*0.52) =942.3W or 0.94KW
e)Irms=268*103/0.93*103 =288.2 A
V =288.2*(2*0.52) =299.73V 300V
f)Pd =288.22*(2*0.52) =86,381.6 W or 86.28KW
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.