Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The next three questions refer to the following situation. A puck of mass m1 = 2

ID: 1909515 • Letter: T

Question

The next three questions refer to the following situation. A puck of mass m1 = 2 kg moves in the positive x-direction with speed 15m/s and another puck m2 = 2 kg moves in the negative y-direction with speed 20 m/s. What is the x-component of the velocity of the center-of-mass of this system? 2.7 m/s 4.3 m/s 7.5 m/s 12.5 m/s If the pucks stick together when they collide, what is their speed after the collision? 2.7 m/s 4.3 m/s 7.5 m/s 12.5 m/s If the pucks don't stick together, call the final velocities v1.j and v2.j. Which of the following is a plausible collision between the two masses? a b c

Explanation / Answer

a) Vx COM= (m1*Vx1 + m2*Vx2) / (m1 + m2) = (2*15 + 2*0) / (2 + 2) = 7.5 m/s b) By conservation of momentum on X, we get, m1*Vx1 + m2*Vx2 = (m1 + m2)*Vx Vx = 7.5 m/s By conservation of momentum on Y, we get, m1*Vy1 + m2*Vy2 = (m1 + m2)*Vy Vy = -10 m/s V = (Vx^2 + Vy^2) ^ 0.5 = (7.5^2 + 10^2)^ 0.5 = 12.5 m/s c) ...option B is most plausible...clear from the image...

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote