Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a student stands initially at rest at the center of a turntable that can rotate

ID: 1908882 • Letter: A

Question

a student stands initially at rest at the center of a turntable that can rotate without friction. the student begins to rotate a heavy ball on the end of a 0.800 chain about her head, clockwise when viewed from above. the ball has a mass of 2.00kg, and it makes one revolution every 3.00s. the sudent and platform have a moment of inertia of 0.900kgm^2. a) what is the angular velocity of the student? b) in the previous problem what is the final total kinetic energy of the system, assuming the student, ball and platform constitute the system?

Explanation / Answer

angular velocity of the ball = 1/3 rev/s moment of inertia of ball = 0.4 * 2 * .8^2 = 0.512 KG M^2 angular velocity of student = - 0.512 * 0.333 / 0.900 = -0.1894 rev / s [ that is, counterclockwise] considering all as one system...we get.... 0.512 * 0.333 = (0.512 + 0.9) *w w = 0.1207 rev /s = 0.7586 rad /s KE = 0.0 * 1.412 * 0.756^2 = 0.4064 J