A uniform rod of mass 2.5010^?2 kg and length 0.400 m rotates in a horizontal pl
ID: 1908591 • Letter: A
Question
A uniform rod of mass 2.5010^?2 kg and length 0.400 m rotates in a horizontal plane about a fixed axis through its center and perpendicular to the rod. Two small rings, each with mass 0.160 kg , are mounted so that they can slide along the rod. They are initially held by catches at positions a distance 4.5010?2 m on each side from the center of the rod, and the system is rotating at an angular velocity 26.0 rev/min . Without otherwise changing the system, the catches are released, and the rings slide outward along the rod and fly off at the ends. Part A What is the angular speed of the system at the instant when the rings reach the ends of the rod? w_system= Part B What is the angular speed of the rod after the rings leave it? w_rod=Explanation / Answer
a)
MOI of rod alone = mL^2/12 = 2.5*10^-2 *(0.4)^2/12 = 3.33*10^-4 kg-m^2
Initial MOI of rod + rings = 3.33*10^-4 + 2*m*r1^2 = 3.33*10^-4 + 2*0.16*0.045^2 = 9.813*10^-4 kg-m^2
Final MOI of rod + rings = 3.33*10^-4 + 2*m*r2^2 = 3.33*10^-4 + 2*0.16*(L/2)^2 = 3.33*10^-4 + 2*0.16*(0.4/2)^2 = 0.01313 kg-m^2
Angular momentum conservation: I1*1 = I2*2
9.813*10^-4 *26 = 0.01313*2
2 = 1.943 rev/min (or 2*3.14*1.943/60 rad/s = 0.2033 rad/s)
b)
Angular momentum conservation:
I2*2 = I3*3
0.01313 *1.943 = 3.33*10^-4 *3
3 = 76.63 rev/min (or 2*3.14*76.63/60 rad/s = 8.021 rad/s)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.