A high-speed lifting mechanism supports a 845-kg object with a steel cable that
ID: 1907604 • Letter: A
Question
A high-speed lifting mechanism supports a 845-kg object with a steel cable that is 40.0 m long and 4.00 cm2 in cross-sectional area. (a) Determine the elongation of the cable. =___________mm (b) By what additional amount does the cable increase in length if the object is accelerated upwards at a rate of 2.6 m/s2? =___________mm (c) What is the greatest mass that can be accelerated upward at 2.6 m/s2 if the stress in the cable is not to exceed the elastic limit of the cable, which is 2.2 108 Pa? =___________kgExplanation / Answer
a)at rest tension in the cable equals the weight of 845kg
F=mg =845*9.8 =8281 N
Y =FLo/AL
the initial elongation of the cable is
L = FLo/AY
L =8281*40/(4*10-4)*(20*1010) =4.14*10-3m =4.14mm
b)from newtons second law
F-mg =may------1
F=m(g+ay) =845(9.8+2.6) =10478N
L = FLo/AY =10478*40/4*10-4*20*1010
L =5.24*103m =5.24mm
thus the increase in elongation has been
increase =5.24-4.14 =1.1mm
c)the maximum tension ,the cable can withstand is
Fmax =A*stressmax =4*10-4*2.2*108 =8.8*104N
from 1
mmax = Fmax/(g+ay) =8.8*104/(9.8+2.6) =7096.8Kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.