A 18.5 kg block of metal measuring 12.0 cm by 10.0 cm by 10.0 cm is suspended fr
ID: 1907387 • Letter: A
Question
A 18.5 kg block of metal measuring 12.0 cm by 10.0 cm by 10.0 cm is suspended from a scale and immersed in water. The 12.0 cm dimension is the vertical dimension, and the top of the block is submerged 4.85 cm below the surface of the water. (a) What are the magnitudes of the forces acting on the top and on the bottom of the block due to the surrounding water? (Use P0 = 1.0130x10^5 N/m^2.) Ftop = ______ N Fbottom = ______ N (b) What is the reading of the spring scale? _______ NExplanation / Answer
Bouyancy : Fa = ? * V * g ? = water density = 1000 kg/m^3 V = 1200 cm^3 = 0.0012 m^3 g = 9.8 m/s^2 ------> Fa = 1850 * 0.0012 * 9.8 = 21.756 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.