A car at the Indianapolis-500 accelerates uniformly from the pit area, going fro
ID: 1906679 • Letter: A
Question
A car at the Indianapolis-500 accelerates uniformly from the pit area, going from rest to 300 km/h in a semicircular arc with a radius of 198 m. Determine the tangential acceleration of the car when it is halfway through the turn, assuming constant tangential acceleration. Determine the radial acceleration of the car at this time .m/s2 If the curve were flat, what would the coefficient of static friction have to be between the tires and the roadbed to provide this acceleration with no slipping or skidding? m/s2Explanation / Answer
At halfway: Distance traveled S = pi x R / 2 = 311 m... Tangential accel = a = V^2 / 2 x S = (83.3 m/s)^2 / 2 x 311 = 11.2 m/s^2.. Radial accel = alpha = a / R = 11.2 / 198 = 0.0565 rad/s^2.. No slip or skid means net friction = centripetal force.. (mu) m g = m V^2 / R.. (mu) = 3.58..
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.