A massless spring of constant k = 62.6 N/m is fixed on the left side of a level
ID: 1906623 • Letter: A
Question
A massless spring of constant k = 62.6 N/m is fixed on the left side of a level track. A block of mass m = 0.50 kg is pressed against the spring and compresses it a distance of d, as in the figure shown below. The block (initially at rest) is then released and travels toward a circular loop-the-loop of radius R = 1.5 m. The entire track and the loop-the-loop are frictionless, except for the section of track between points A and B. Given that the coefficient of kinetic friction between the block and the track along AB is
Explanation / Answer
-kx=spring force 1/2*k*x^2=elastic potential energy Kinetic Friction Force/Normal Force=coefficient of kinetic friction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.