The string in a yo-yo is wound around an axle of radius 0.547 cm. The yo-yo has
ID: 1904773 • Letter: T
Question
The string in a yo-yo is wound around an axle of radius 0.547 cm. The yo-yo has both rotational and translational motion, like a rolling object, and has mass 0.344 kg and outer radius 1.99 cm. Starting from rest, it rotates and falls a distance of 1.16 m (the length of the string). Assume for simplicity that the yo-yo is a uniform circular disk and that the string is thin compared to the radius of the axle. (a) What is the speed of the yo-yo when it reaches the distance of 1.16 m? m/s (b) How long does it take to fall? [Hint: The translational and rotational kinetic energies are related, but the yo-yo is not rolling on its outer radius.] sExplanation / Answer
a)
m g h = 0.5 m v^2 + 0.5 I w^2
m g h = 0.5 m v^2 + 0.5 I (v^2/R^2)
m g h = 0.5 m v^2 + 0.5 (0.5 m R^2) (v^2/R^2)
g h = 0.75 v^2
9.8 * 1.16 = 0.75 v^2
v = 3.8932 3.89 m/s
b)
v^2 = 2 a h
a = v^2/2h = 3.8932*3.8932/2/1.16 = 6.5332
t = (2h/a) = (2*1.16/6.5332) = 0.596 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.