You need a transformer that will draw 16 W of power from a 220 V (rms) power lin
ID: 1904380 • Letter: Y
Question
You need a transformer that will draw 16 W of power from a 220 V (rms) power line, stepping the voltage down to 12 V (rms)
1.What will be the current in the secondary coil?Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
2.What should be the resistance of the secondary circuit?Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
3.What will be the equivalent resistance of the input circuit?Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
V1/V2=N1/N2=220/12=I2/I1 16 W=(220 V)I1 I1=16/220 A So I2=(220/12)(16/220)=16/12=4/3=1.33 A So the current in the secondary coil is 1.33 A R=V/I=12/1.33=9 ohms So the resistance of the secondary circuit is 9 ohms R=V/I=220/16/220=3025 ohms SO the equivalent resistance of the input circuit is 3025 ohms
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.