Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two slits separated by a distance of d = 0.155 mm are located at a distance of D

ID: 1904338 • Letter: T

Question

Two slits separated by a distance of d = 0.155 mm are located at a distance of D = 2.06 m from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a monochromatic and coherent light source with a wavelength of ? = 544 nm. A wave from each slit propagates to the screen. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m=0) and then alternating minima and maxima. What is the path length difference between the waves at the first maximum (m=1) on the screen? At what angle from the beam axis will the first (m=1) maximum appear? (You can safely use the small angle approximation.)

Explanation / Answer

Two slits separated by a distance of d = 0.13mm are located at a distance of D = 820mm from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a coherent light source with a wavelength of lambda = 537E-6 mm. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m=0) and then alternating minima and maxima.
7. [1pt]
What is the pathlength difference between the two waves from the two slits at the first (m=1) maximum on the screen?



What is the pathlength difference between the two waves from the two slits at the first minimum to the side of the central maximum on the screen?

For the first one i thought you just do d*sintheta = m*wavelength
sintheta = y(dist bt two maxima) / D(distance to screen

Two slits separated by a distance of d = 0.13mm are located at a distance of D = 820mm from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a coherent light source with a wavelength of lambda = 537E-6 mm. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m=0) and then alternating minima and maxima.
7. [1pt]
What is the pathlength difference between the two waves from the two slits at the first (m=1) maximum on the screen?



What is the pathlength difference between the two waves from the two slits at the first minimum to the side of the central maximum on the screen?

For the first one i thought you just do d*sintheta = m*wavelength
sintheta = y(dist bt two maxima) / D(distance to screen

Two slits separated by a distance of d = 0.13mm are located at a distance of D = 820mm from a screen. The screen is oriented parallel to the plane of the slits. The slits are illuminated by a coherent light source with a wavelength of lambda = 537E-6 mm. The interference pattern shows a peak at the center of the screen (m=0) and then alternating minima and maxima.
7. [1pt]
What is the pathlength difference between the two waves from the two slits at the first (m=1) maximum on the screen?



What is the pathlength difference between the two waves from the two slits at the first minimum to the side of the central maximum on the screen?

For the first one i thought you just do d*sintheta = m*wavelength
sintheta = y(dist bt two maxima) / D(distance to screen

Hey, I just finished this problem on my own CAPA. Hopefully I can help. I'm not sure really how to explain this, but I think you can reason through it once I show you the answers.

The first is 537 nm, or the wavelength they gave you in the question. Pretty sure this is because it's the first time the constructive interference occurs.

The first minima will occur between the central maxima and the one we just found. That means it's (1/2)*537 nm. Hey, I just finished this problem on my own CAPA. Hopefully I can help. I'm not sure really how to explain this, but I think you can reason through it once I show you the answers.

The first is 537 nm, or the wavelength they gave you in the question. Pretty sure this is because it's the first time the constructive interference occurs.

The first minima will occur between the central maxima and the one we just found. That means it's (1/2)*537 nm. Hey, I just finished this problem on my own CAPA. Hopefully I can help. I'm not sure really how to explain this, but I think you can reason through it once I show you the answers.

The first is 537 nm, or the wavelength they gave you in the question. Pretty sure this is because it's the first time the constructive interference occurs.

The first minima will occur between the central maxima and the one we just found. That means it's (1/2)*537 nm.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote