chart showing the path of a race car driver takes during a collision with a vert
ID: 1903507 • Letter: C
Question
chart showing the path of a race car driver takes during a collision with a vertical wall. Immediately before the collision moves the driver with an initial velocity vi (initial) = 70.0 m / s and in a direction which forms an angle of 30 degrees with the wall. After the collision the speed vf (final) = 50.0 m / s and the direction is now 10 degrees with the wall. driver's mass is 80.0 kg. collision lasts for a period of 14.0 ms.
A, Which impulse I with vector, experienced driver during the collision? The answer should be given both in unit vector notation and by entering impulse magnitude and direction.
B, what is the size of the average acceleration of the driver has efart during the collision? expression answer by gravitational acceleration g (a vector = ... g).
Explanation / Answer
impulse = change in momentum= 80 X 70 sin30 -(- 80 X 50 sin 10 ) = 3494.59 average force Jt = Mv J= MV/ t= 3494.6/ 14 X 10^-3 = 249613 in the negative Y-direction. acceleration = 3120.17 = 312 g
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.