Two objects of masses m 1 = 0.50 kg and m 2 = 0.86 kg are placed on a horizontal
ID: 1903499 • Letter: T
Question
Two objects of massesm1=0.50kg andm2=0.86kg are placed on a horizontal frictionless surface and a compressed spring of force constantk=270N/m is placed between them as in figure (a) shown below. Neglect the mass of the spring. The spring is not attached to either object and is compressed a distance of9.6cm. If the objects are released from rest, find the final velocity of each object as shown in figure (b). (Let the positive direction be to the right. Indicate the direction with the sign of your answer.)
v1 = m/s v2 = m/sExplanation / Answer
let the block m1 is compressed by distance 'x'. then the block m2 is compressed by 0.096-x meters.
by conservation of momentum for the two blocks,
0 = m1v1 + m2v2
m1v1 = -m2v2
v1 = 1.732 * v2 <===1
by conservation of energy,
1/2 k x^2 = 1/2 m1v1^2
1/2 k (0.096-x)^2 = 1/2 m2v2^2
x = 0.054m
kx^2 = m1v1^2
v1 = 1.254 m/s
v2 = 0.7244 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.