A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 520 N/
ID: 1903450 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 520 N/m as shown in the figure below. The block is pulled to a position xi = 5.05 cm to the right of equilibrium and released from rest.
(a) Find the speed the block has as it passes through equilibrium if the horizontal surface is frictionless. ____________m/s ?
(b) Find the speed the block has as it passes through equilibrium (for the first time) if the coefficient of friction between block and surface is ?k = 0.350. uk= 0.350. ______________m/s ?
Explanation / Answer
a.)
conservation of mechanical energy
=> 0+(1/2)kx^2 = 1/2 mv^2 + 0
velocity at equilibrium is calculated by
v^2 = 520(5.05/100)^2/2
v = 0.8142 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.