You have landed on an unknown planet, Newtonia, and want to know what objects wi
ID: 1903396 • Letter: Y
Question
You have landed on an unknown planet, Newtonia, and want to know what objects will weigh there. You find that when a certain tool is pushed on a frictionless horizontal surface by a 12.0 Nforce, it moves 16.0m in the first 2.20s , starting from rest. You next observe that if you release this tool from rest at 10.2m above the ground, it takes 2.58s to reach the ground.
A)What does the tool weigh on Newtonia?
B)What would it weigh on Earth?
Explanation / Answer
from the first experiment: x=at^2/2 --> 16=a*2.2^2/2 --> a=6.61 m/sec^2. We know that F=ma--> m=F/a=12/6.61=1.815 kg from the second experiment: h=gt^2/2 --> g=2*h/t^2=3.06 m/sec^2 --> the weight is W=mg=5.56 N On earth where g=9.8 W=9.8*1.815=17.18 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.