Two objects with masses of 3.90 kg and 6.20 kg are connected by a light string t
ID: 1903391 • Letter: T
Question
Two objects with masses of 3.90 kg and 6.20 kg are connected by a light string that passes over a frictionless pulley, as in the figure below. (The figure shows a pulley with the two objects on opposite sides hanging vertically) (a) Determine the tension in the string. (Enter the magnitude only.) (b) Determine the acceleration of each object. (Enter the magnitude only.) m/s2 (c) Determine the distance each object will move in the first second of motion if both objects start from rest. mExplanation / Answer
lets write the equations: m1a=T-m1g; m2a=m2g-T. both have the same a and same T. --> m1a+m2a=m2g-m1g --> a=g(m2-m1)/(m1+m2)=2.23 m/sec^2 --> T=m1(a+g)=46.92 N --> y=at^2/2=2.23/2=1.115 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.