The intensity of a lightbulb with a resistance of 130 ohms is controlled by conn
ID: 1902074 • Letter: T
Question
The intensity of a lightbulb with a resistance of 130 ohms is controlled by connecting it in series with an inductor whose inductance can be varied from L=0 to L=Lmax This "light dimmer" circuit is connected to an ac generator with a frequency of 60.0 Hz and an rms voltage of 120 V
What is the average power dissipated in the lightbulb when L=0 P=____________W
The inductor is now adjusted so that L=Lmax . In this case, the average power dissipated in the lightbulb is one-fourth the value found in part A. What is the value of Lmax ?
Lmax=____________H
Explanation / Answer
(a) when L=0 P=V^2/R = 120^2/130 = 110.76W (b) 120^2/(R+(1/wL)) = 110.76/4 => L=.0427mH
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.