A 2.0 kg ball is attached to a vertical post with two strings, one 2.0 m long an
ID: 1901820 • Letter: A
Question
A 2.0 kg ball is attached to a vertical post with two strings, one 2.0 m long and the other 1.0 m long as shown in the figure. If the ball is set whirling in a horizontal circle, what is the minimum speed necessary for the lower string to be taught? If the ball has a constant speed of 6 ms-1, find the tension on each string.
A 2.0 kg ball is attached to a vertical post with two strings, one 2.0 m long and the other 1.0 m long as shown in the figure. If the ball is set whirling in a horizontal circle, what is the minimum speed necessary for the lower string to be taught? If the ball has a constant speed of 6 ms-1, find the tension on each string.
Explanation / Answer
a)The tension in the vertical string be T1 and that in the lower string be T2.
Let be angle with vertical.
T1Cos=mg
T1=mg/Cos=2*9.8/Cos30=22.63N
Balancing horizontal forces,
mv2/r-T2=T1Sin
Putting T2=0 for minimum v,
v=sqrt(T1rSin/m)=2.38m/s
b)If v=6m/s
T2=mv2/r-T1Sin=60.68N
T1=22.63N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.