To maintain an automobile in approximately constant acceleration, its engine mus
ID: 1900702 • Letter: T
Question
To maintain an automobile in approximately constant acceleration, its engine must develop power that increases with time. Suppose that in one situation the work done by an engine is given by W= 7000t2+ 40,000t+ 100,000 where the units are SI. The power developed by this engine att= 2 s is Answer A. 3.4 To maintain an automobile in approximately constant acceleration, its engine must develop power that increases with time. Suppose that in one situation the work done by an engine is given by W= 7000t2+ 40,000t+ 100,000 where the units are SI. The power developed by this engine att= 2 s is where the units are SI. The power developed by this engine att= 2 s is 3.4 W= 7000t2+ 40,000t+ 100,000Explanation / Answer
P = W/t = ((7000*(2^2))+(40000*2)+(100000))/2 = 104000.......Option D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.