Adopt a temperature of 300 K and a mean particle mass of 29 mh, and assume const
ID: 1900597 • Letter: A
Question
Adopt a temperature of 300 K and a mean particle mass of 29 mh, and assume constant g. The scale height of the Earth's atmosphere is 8.8 km. If the atmosphere is isothermal, what fraction of the atmosphere lies below an altitude of 4.3 km? I'm assuming that the scale height formula H=kT/mg is to be used, but I can't seem to get the right answer.Explanation / Answer
scale height = H = kT/Mg = 8.8km = 8800 m M = 29 m = 29 * (1.008*1.66e-27) = 48.525e-27 Kg k = 1.381e-23 ? = MP/kT P = P0 exp(-z/H) P0 = 1 atm = 1.013e5 Pa >>>> ? = MP/kT = (MP0/kT) exp(-z/H) >>>> ? = ((48.525e-27*1.013e5)/(1.381e-23*300)) exp(-z/8800) >>>> ? = 1.1865 exp(-z/8800) integrate from z=0 to z=4300meters: m = ??dV = ?(1.1865 exp(-z/8800)) (4?z^2) dz m = (14.91) * ?(exp(-z/8800)) (z^2) dz m = (14.91)*(-8800)*(e^(-z/8800))*(z*(z+17600)+154880000) m = (-20046325841536) - (-20321495040000) = 275169198464 m = 2.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.