The full question is: A 4.10 kg object on a horizontal frictionless surface is a
ID: 1900073 • Letter: T
Question
The full question is: A 4.10 kg object on a horizontal frictionless surface is attached to a spring with spring constant 900 N/m. The object is displaced from equilibrium 50.0 cm horizontally (in the direction) and given an initial velocity of 10.1 m/s back toward the equilibrium point at t=0 s.(a) What is the frequency of the motion?
(b) What is the initial potential energy of the block-spring system?
(c) What is the initial kinetic energy?
(d) What is the amplitude of the oscillation?
(e) Write down the equation: Please fill in the numerical values for A, ? and below, in SI units. Use a positive value.
x(t) = ?
Explanation / Answer
a)
w = k/m = 900/4.10 = 14.816 rad/s
f = w/2 = 2.35803 2.36 Hz
b)
0.5 k x^2 = 0.5 * 900 *0.50*0.50 = 112.5 J
c)
0.5 m v^2 = 0.5 * 4.10 * 10.1*10.1 = 209.1205 J
d)
0.5 k A^2 = 112.5 + 209.1205
0.5 * 900 * A^2 = 321.6205
A = 0.84541 0.845 m
e)
x(t) = 0.845 cos ( 14.816 t + )
0.5 = 0.845 cos ( 14.816 t + ) >>>> = 0.9376 rad
x(t) = 0.845 cos ( 14.816 t + 0.9376)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.