A detector is used to examine the radiation emitted from an uknown source. In on
ID: 1898661 • Letter: A
Question
A detector is used to examine the radiation emitted from an uknown source. In one minute it records counts of two specific energies:(3640+-120) counts at (1.3+-0.1) MeV and (3850+-120) counts at (1.2+-0.1) MeV.The mass of the detector is (450+-10)g. (all uncertanties are at 95% confidence levels) Find the absorbed dose (gamma ray energy times number of gammas absorbed divided by the mass of the material), in joules per kilogram due to:1) The (1.3+-0.1)MeV radiation
2) The (1.2+-0.1) MeV radiation
3) Both energies
Note :1 MeV=10^6 eV and 1eV=1.6*10^-19J
Explanation / Answer
dose=1.3*3640*1.6*10-13/0.450=1.68*10-9
error=(120/3640+0./1.3+10/450)*100%=13.21%=2.2*10-10
dose=1.68*10-9(+-)2.2*10-10 J/kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.