A laser beam enters a 17.5 cm thick glass window at an angle of 38 degree (from
ID: 1898492 • Letter: A
Question
A laser beam enters a 17.5 cm thick glass window at an angle of 38 degree (from the normal). The index of refraction of the glass is 1.44. At what angle from the normal does the beam travel through the glass (enter answer in degree without units)? Answer: How long does it take the beam to pass through the plate? Answer: The refractive index of a transparent material can be determined by measuring the critical angle when the solid is in air. If theta c= 41.5 degree, what is the index of refraction of the material? Answer:Explanation / Answer
1)
n1 sin1 = n2 sin2
1*sin38 = 1.44 sin2
>>> 2 = 25.312 25.3 degrees
2)
d = 17.5e-2/cos25.312 = 0.19359 cm
t = d/c = 0.19359/3e8 = 6.45e-10 s
3)
sin41.5 = 1/n
n = 1.51
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.