A compound lens system consists of a converging lens with focal length 20.0cm, a
ID: 1897485 • Letter: A
Question
A compound lens system consists of a converging lens with focal length 20.0cm, and a diverging lens with focal length -20.0cm, separated by 60.0cm. An object 4.0cm tall is placed 40.0cm in front of the converging lens (see figure). How tall is the final image produced by the compound lens system?
A compound lens system consists of a converging lens with focal length 20.0cm, and a diverging lens with focal length -20.0cm, separated by 60.0cm. An object 4.0cm tall is placed 40.0cm in front of the converging lens (see figure). How tall is the final image produced by the compound lens system?Explanation / Answer
From the lens equation 1/v + 1/u =1/f, we get, the image distance for the convex lens is, 1/v = 1/20 -1/40 cm^-1 . So image distance = 40 cm from lens 1.
This image acts as an object for lens 2, with an object distance of 60-40cm = 20cm.
The focal length is f2=-20cm.
From lens equation, 1/v = -1/20-1/20. so, v=-10cm.
Now image size (final) = object size x (image distance / object distance)lens1 x (image distance / object distance)lens2 = 4 x 1 x .5 = 2 cm. (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.