The only force that acts upon the 2 point masses @rest in space is gravity in th
ID: 1896647 • Letter: T
Question
The only force that acts upon the 2 point masses @rest in space is gravity in this problem. I need to find the time it will take for the two point masses to attract each other in space due to their own gravitational pull. Im not sure where to start but it might be with this equation: F = G(M1M2/r^2) where G is the gravitational constant 6.674x10^-11 N(m/kg)^2 but im not sure how to derive time from this equation or even if this is the appropriate equation to use? Any help is appreciatedG = 6.674x10^-11 N(m/kg)^2
M1 = 1kg
M2 = 1kg
r = ? ( i think it has to deal with the distance they are separated, 10m?)
Explanation / Answer
G = 6.674x10^-11 N(m/kg)^2
M1 = 1kg
M2 = 1kg
r = 10m
F = G(M1M2/r^2) = 6.674e-11* 1*1/(10*10) = 6.674 * 10^-13 N
acceleration = a = F/m = 6.674e-13/1 = 6.674 * 10^-13 m/s2
each of the masses should travel r/2 , therefore
d = r/2 = 10/2 = 5 m
d = (1/2) a t2
>>>> t = (2d/a) = (2*5/6.674e-13) = 3.87 * 10^6 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.