The square loop of conducting wire shown above measures 1.0 m on a side and is m
ID: 1896317 • Letter: T
Question
The square loop of conducting wire shown above measures 1.0 m on a side and is moving at a constant velocity of 1.0 m/s to the left. At t=0, the left edge of the square just begins to enter the uniform magnetic field, which has a strength of 100 T. The field is 1.5 m wide. What is the magnitude of the emf induced in the wire loop at t=0.5s? What is the emf induced in the wire an instant after t=1.0s If the loop has a resistance of 200 ohm , determine the magnitude and direction of current in the loop at t = 0.5s. Determine the magnitude and direction of current in the loop at t=2.0s.Explanation / Answer
1. induced emf = - AdB/dt
= -100/0.5 = 200 volts
2. induced emf at 1s = 100 volts
3. induced current i = /R = 200/200 = 1 amp, direction would be downwards
4. at 2 secs = -100/2 = 50volts
current i = 50/200 = 0.25 amps, in downward direction
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.