Water is flowing in a pipe with a varying cross-sectional area, and at all point
ID: 1895481 • Letter: W
Question
Water is flowing in a pipe with a varying cross-sectional area, and at all points the water completely fills the pipe. At point 1 the cross-sectional area of the pipe is 0.077 m2, and the magnitude of the fluid velocity is 3.50 m/s.(a) What is the fluid speed at points in the pipe where the cross section area is 0.105 m2?
What is the fluid speed at points in the pipe where the cross section area is 0.047 m2?
(b) Calculate the volume of water discharged from the open end of the pipe in 1.00 hour.
Explanation / Answer
a) A1V1 = A2V2 .077*3.5 = .105*V2 V2 =2.57 m/s A1V1 = A3V3 V3 = .077*3.5/.047 = 5.73 m/s b) flow rate = A1V1 = .2695 m^3/s in 1 hour volume of the water discharged = .2695*3600 = 970.2 m^3
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.