Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Figure 8-29 shows a ball with mass m = 0.63 kg attached to the end of a thin rod

ID: 1894064 • Letter: F

Question

Figure 8-29 shows a ball with mass m = 0.63 kg attached to the end of a thin rod with length L = 1.3 m and negligible mass. The other end of the rod is pivoted so that the ball can move in a vertical circle. (a) What initial speed must be given the ball so that it reaches the vertically upward position with zero speed? What then is its speed at (b) the lowest point and (c) the point on the right at which the ball is level with the initial point? (d) If the ball's mass were doubled, what would the answer to (a) be?

Explanation / Answer

so initially the ball only has kinetic energy 1/2 I 2=1/2 m r2(v/r)2=1/2 m v2

a)At the top to ball has only potential energy given by mgh

so 1/2 m v2=mgh so v2=2gh=2*9.8*1.3 so v=5.05 m/s

b) at the lowest point h=-L

so 1/2 m v2=1/2 m vb2+mg(-L)

so vb2=v2+2gL so v bottom=7.14

c) at the right side we have again only kinetic so v=5.05 m/s

d) notice that the mass canceled so even if we double the mass we get the same answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote