A tank contains 50 kg of salt and 2000 L of water. A solution of a concentration
ID: 1892568 • Letter: A
Question
A tank contains 50 kg of salt and 2000 L of water. A solution of a concentration 00125 kg of salt per liter enters a tank at the rate 9 L/min. The solution is mixed and drains from the tank at the same rate.(a) What is the concentration of our solution in the tank initially?
concentration = (kg/L)
(b) Find the amount of salt in the tank after 4 hours.
amount = (kg)
(c) Find the concentration of salt in the solution in the tank as time approaches infinity.
concentration = (kg/L)
Note: You can earn partial credit on this problem.
Explanation / Answer
Looks like webwork? (a) 50 kg/2000 L = 1/40 kg/L (b) x(4) = 2000( 0.0125 + (50/2000 - 0.0125) exp(-36/2000)) = 49.55 kg (c) as time goes to infinity, x approaches 2000*0.0125 = 25 kg, so the concentration is exactly the concentration entering, 0.0125 kg/L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.